Spasioci KOSSP Zagreb
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Spasioci KOSSP Zagreb

Ekipa spasilačkih pasa KOSSP Zagreb
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 GSS vježba

Go down 
4 posters
AuthorMessage
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6053
Registration date : 2009-03-10

GSS vježba Empty
PostSubject: GSS vježba   GSS vježba Empty10/3/2009, 14:12

Goga, Vedran i mua smo bili na super vježbi u Slatini, tu možete procitati kako nam je sjajno bilo!
http://www.kossp.hr/105.html
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Mirela
Dođi da te čiko spasi
Mirela


Number of posts : 812
Points : 6413
Registration date : 2009-03-10

GSS vježba Empty
PostSubject: Re: GSS vježba   GSS vježba Empty10/3/2009, 16:07

Super!
Da li bi netko od vas mogao nešto i o tehnikama treniranja s kojima ste se susreli?
Ja sam već čula neke zanimljivosti ali uvjerena sam da bi i drugi o tome htjeli čuti Cool
Back to top Go down
http://www.ljubimac.com/
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6053
Registration date : 2009-03-10

GSS vježba Empty
PostSubject: Re: GSS vježba   GSS vježba Empty10/3/2009, 16:10

Pa nadam se da ce se i Vedran pojaviti i napisati koju pametnu ovdje, BEZ da srusi server Smile
ja cu se potruditi kad ulovim malo vremena napisati sto sam ja pametno cula i naucila!
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6053
Registration date : 2009-03-10

GSS vježba Empty
PostSubject: Re: GSS vježba   GSS vježba Empty10/3/2009, 17:52

Ajde, da iznesem neka svoja iskustva s vjezbe. Ne znam ni otkud da krenem...
Krenut cu od toga da me svaki put iznenadi koliko su oni dobra ekipa Smile Bili su jako ljubazni, susretljivi i spremni pomoci i nauciti nas. Stvarno smo se osjecali odlicno.

A sad malo o samom ucenju. Subotu smo radili simulaciju akcije. Dakle, imali smo zapovjedno vozilo koje je organiziralo sve. Jedan covjek sa psom trebao je pretraziti jedan sektor. Sektori su bili velicine cca 10ha. Teren je bio neravan i sumovit. Svaki tim je dobio GPS, radio stanicu i kartu.
Nama je bilo najvaznije nauciti kako se pretrazuje i kako baratati s GPS-om. Naime, do sada je svaki put s nama bio GSSovac u akciji (ili bar veinu puta), ali mislim da je to dovoljo jednostavno za nauciti da vas ne treba niko babysitati i govoriti vam da li ste unutar sektora ili ne. Radi se o prevelikim povrsinama da bi se njegovi rubovi mogli pojmiti bez gps-a. Dakle, vrlo je jednostavno. Na GPS-u su vam oznaceni ruboi svih sektora i pise vam tocno kako se koji zove (recimo S1). Bilo je bitno poceti snimati kuda se hoda na ulasku u sektor i prestati sa snimanjem po izlasku iz njega. Takodjer je bitno konstantno obavjetavati zapovjedno vozilo kada se dogadjaju vazne stvari (usli ste u podrucje ili iz njega izlazite, nasli ste markiranta i slicno). Mi smo pokusavali pretrazivati tako da hodamo kao zmija od ruba do ruba sektora. Naravno da je to bilo nemoguce, ali probate uloviti neki princip, da barem znate gdje ste bili i gdje jos trebate ici.
Pse nismo bas slali da traze, ja sam Kiru samo pustila da baulja, s pocetnim znakom da ide traziti. Od sedan sektora samo se u 2 nalazio markirant i u jednom mrtvo tkivo na lutki. Vedran je jedini od nas imao markiranta. Zapravo smo se nas troje snasli bez ikakvog problema. Mozda je najtezi do doci do terena trazenja jer se krece iz baze i tu vam prestaju davati bilokakve upute Smile

Koji sam ja problem primjetila tamo?
Prvo, nasi psi nisu nauceni da dugo traze. Oni rade brzo i eksplozivno, ja bih rekla. Ucimo ih da rade tako da mogu pronaci 5 ljudi u 45 minuta. Ovdje se radi o nijednom ili mozda jednom covjeku u sat i pol. Kada pas nije uporan (kao recimo Kira!) onda se tocno moze skuziti kada je pas izasao iz moda trazenja. Ja je nisam htjela dalje forsirati, nije imalo smisla, samo sam napravila motivaciju na kraju.
GSSovi psi su mahom belgijanci. I to opako ustrajni belgijanci sa jako dobrom kondicijom. Neki od njih su isli jako daleko od vodica, neki ne, ali svima im je zajednicko bilo sto su mogli dugo traziti. S nekima je problem sto vole cvaknut markiranta ili se zabiti unjega, drugi su jako dobri i ne pada im na pamet tako nesto. Sve u svemu, ljepo rade Smile

Drugi problem je kondicija - nasi psi su sve odradili kao pravi, ali su bili mrtvi umorni. Njhovi psi su u prednosti najvise zato sto su fizicki jaci i izdrzljiviji.

Sve ovo skupa ne govorim kako bi usporedila ciji pas je bolji ili losiji, nego zato da iskoristimo sto mozemo od onog sto drugi rade bolje Smile Mislim da su njihovi psi puno bolji za to sto njima treba. Nasi su opet bolji sto se tice drugih stvari.
Sve u svem, pokazalo se da jako lijepo suradjujemo i da se jako lijepo nadopunjujemo. Ostvarili su se i neki kontakti sa zagrebackim GSSovcima koji su izrazili zelju za nekom zajednickom vjezbom. Odlicna ideja, radimo skupa u akcijama - oni nas trebaju jer nemaju pse, a mi njih jer nemamo pojma Smile

Jesam ga sad oduljila... mogla bi ja jos bar 5 ovakvih postova napisati, ali ke ce to sve citati :p

Back to top Go down
http://www.kossp.hr
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6053
Registration date : 2009-03-10

GSS vježba Empty
PostSubject: Re: GSS vježba   GSS vježba Empty10/3/2009, 18:04

Rusevina...

Vecinom nam je tehnika rada ista. Ono sto se meni svidjelo jest ideja da se psa pusta da sam rjesava problem. Ali to je moguce samo ako pas zna sto znaci traziti. Mi smo psima zadavali zadatke koje su mogli bez problema rjesiti, ali im je trebalo samima pasti na pamet da to naprave (nesto kao kliker, iako ja nemam pojma o klikeru Smile ). Psi su trebali samo gurnuti njusku u skrivaliste i dobili bi nagradu, a nasi psi su beskonacno lajali prije nego su odlucili napravili nesto drugo. Svi su na kraju ipak uspjeli sami napraviti korak dalje i pokazalo se kao jako dobro. Sljedeca trazenja su se puno manje oslanjali na nas. Meni je to bilo sjajno Very Happy Isto tako nije losa ideja da kad se radi da se radi u jednoj sobi. To ne znaci da zatvoris psa u sobu, nego da pustas psa uvijek s vrata u sobu gdje je markirant. Pas ce osjetiti miris i vjerovatno nece ni pomisliti izaci van. Mislim da je bolje od onog kad pustimo psa da baulja po rusevini, da trazi, pa da jos kad nadje mora rjesiti neki problem s kojim se prvi put susreo. Bar sam ja radila takve greske Smile priznajem kriva sam! Embarassed

Nek drugi iznesu svoje misljenje, meni se ovo pokazalo sjajno!
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Brynn
Okorjeli Spasioc
Brynn


Number of posts : 291
Age : 35
Lokacija : usually in my dreams...
Points : 5833
Registration date : 2009-03-10

GSS vježba Empty
PostSubject: Re: GSS vježba   GSS vježba Empty10/3/2009, 18:26

samo ti piši, Elena, fakat je zanimljivo...

dosta mi je već i Vedran pričao... iako mi je totalno teško za zamisliti da pas traži onako 6 sati ili takve neke stvari koje je pričao... iako sviđa mi se ideja o suradnji, činjenica je da trebamo još užasno puno toga naučiti kada su akcije u pitanju... zato mi je baš nekako drago zbog ovog seminara u nedjelju... mi mladi koji nismo bili u puno akcija (ili u jednoj, kao ja Smile) stvarno pojma nemamo o tim stvarima...
Back to top Go down
Mirela
Dođi da te čiko spasi
Mirela


Number of posts : 812
Points : 6413
Registration date : 2009-03-10

GSS vježba Empty
PostSubject: Re: GSS vježba   GSS vježba Empty10/3/2009, 23:45

Hvala ti Elena na pisanju tvojih iskustava :-)

Super da ste uživali i nadam se da će ova vaša iskustva potaknuti i druge da se još više zanimaju za sve vježbe, ispite i sl.

Eto, moram priznati da niti u onim dugotrajnim akcijama nisam nikad imala problema da mi pas neće dugo tražiti. No, možda je tu ta sličnost između bordera i belgijanca. Mislim da tu pasmina, između ostalog, opako igra dosta veliku ulogu.

Tako da hoće naši dobri psi dugo tražiti ali... problem kondicije definitivno postoji i mislim da tu premalo polažemo pažnju. Nakon što se pas dobro izmori, izvući će ga samo jako dobar motiv tj. izrađenost. No, niti tad to nije idealna situacija jer se pas forsira iznad realnih mogućnosti.

Svakako bi morali raditi na kondiciji pasa jer je to užasno bitno.

Ovo s ruševinom mi je čisti kllker, to mi je ok i mislim da je metoda ok. Čini mi se zgodno početi sa jednom prostorijom i puno puta doći na istu ruševinu kako bi se pas totalno oslobodio u svojim ruševinskim počecima.

U onom čekanju, jedini problem može se desiti kod pasa koji vrlo brzo padaju u motivaciji i koji mogu reći: ajd sad dosta, idem ja svojim poslom, a ti i dalje tu stoji... :-)

Vraćanje u tom slučaju nije dobro jer bi mogao lako dobiti lažnjak, a time-out mi tu ne štima...

al totalno je fora slušati sve varijante, kako tko radi jer se može puno naučiti od drugih. I zato hvala svakom tko podijeli iskustvo sa onim drugim :-)
Back to top Go down
http://www.ljubimac.com/
Suntya
Okorjeli Spasioc
Suntya


Number of posts : 265
Lokacija : Zagreb, Hrvatska
Points : 5797
Registration date : 2009-03-10

GSS vježba Empty
PostSubject: Re: GSS vježba   GSS vježba Empty11/3/2009, 11:51

Elena
nisu zagrepčani nego GOSPIĆANI Laughing

Ja priznam da mi je najveći "strah" bio upravo da li će moj dražestan alat shvatiti da se sad ne šetamo po šumi, nego tražimo.
Na istu foru sam ju poslala u traženje, dakle samo jedan (ne nabrijani) traži na početku i pustila sam ju da baulja....ona nije dofurala niti jednu granu u 2 sata traženja. Što to znači? Da je stvarno tražila Very Happy Very Happy
Zaista mogu reći da je moje pseto odradilo vježbu savršeno, odlazila je jako daleko, stala je samo kad je ožednila, niti jednom je u toku traženja nisam morala podsjetiti da tražimo, dakle bez obzira što mi radimo na relativno kratke periode, bazirajući se na brzini i visokom stupnju motivacije, naši psi su se prebacili u ovaj đir bez problema.
Drugu vježbu su nam dragi GSSovci napravili više radi pasa, da svatko ima markiranta, čisto da se malo psi raspolože i to su svi psi odradili besprijekorno, dakle područje je bilo isto 10 hektara i svi su našli za čas, nisu bili demotivirani ili preumorni zbog onog prvog nepronalaska....
Ruševina sve kako je Elena rekla, shema shapinga mi je totalno dobra (iako Sunny nije uklikana). Mislim da nam psi u životu nisu toliko puta odlajali i toliko nam se čudili kako smo samo beskrajno glupi da ne kužimo šta nam pokazuju Mad
I onda su krenuli u rješavanje problema, važna stvar koju ne vidim tu je: nikada ne nagrađivati psa izvan skrivališta, to izvan nije u smislu izaći van izvan, jer to ne radimo, nego čak ni ruku ne pružiti prema psu...pas mora glavu zavući po igračku.
Eto to mi je super i zapravo vrlo brzo pas nauči što se od njega traži, dakle nakon tog beskrajnog lajanja kad je na koncu skužila da se mora popeti na taj sanduk i odozgo gurnuti glavu u skrivalište je na sljedeća 2 bez problema odmah uletila unutra, dakle definitivno dobra metoda.
Ograničavanje prostora isto po meni dobro, prvo jedna prostorija, kad je pas totalno suvereno siguran na šta laje proširivati polako vidike...

Uglavnom jedva čekamo neku novu zajedničku vježbu jer su ovakve razmjene iskustva nešto full pozitivno flower
Back to top Go down
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6053
Registration date : 2009-03-10

GSS vježba Empty
PostSubject: Re: GSS vježba   GSS vježba Empty11/3/2009, 12:20

Dobro, kad sam rekla nasi psi onda nisam mislila na nase bordere Smile Ovo sto mi pse ucimo jest brzo i efektivno. Moj pas se jako tesko prebacuje u neki drugi mod. Nazalost. Ne kazem da su nam psi losi, dapace, imamo sjajne pse, ali vecina nasih sjajih pasa su borderi! Nemam nista protiv toga, dapace, mozda si i ja jednog dana priustim jednog Smile Ali dok ne izradim psa da sam bar djelomicno zadovoljna necu ni razmisljati o novom. Dakle, probat cu raditi s Kircem da cesce dugo trazi Smile

Ma mene je ta vjezba dosta lupila po glavi. Mislis da imas super psa (ili bar u njegovim granicma super) i onda dodjes na vjezbu i shvatis da je beskoristan. Kira je bila korisna privh pola sata (onako kako treba). Na popodnevnom trazenju je bila sjajna, valjda je shvatila sta se trazi od nje.Ne znam sto reci nego da mi pas nije spreman za tri sata trazenja. Eto, mislim da sve previse gledate iz vlastite prespektive. Opet, mozda ja sve gledam iz vlastite perspektive Smile

Gssovci su ipak bili zagrepcani, bar ovi koji su izrazili zelju Smile A s gospicanima je prakticki sve dogovoreno osim datuma Smile
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Suntya
Okorjeli Spasioc
Suntya


Number of posts : 265
Lokacija : Zagreb, Hrvatska
Points : 5797
Registration date : 2009-03-10

GSS vježba Empty
PostSubject: Re: GSS vježba   GSS vježba Empty11/3/2009, 12:51

Naravno da svatko gleda iz vlastite perspektive Smile
pa uostalom jedino smo na ruševini mogli jedni druge gledati, ovo drugo znamo samo ono što smo si međusobno ispričali
Kirac je vrlo brzo na ruševini skužila što se od nje očekuje i bila je sjajna
Meni je vježba zaista pomogla da više vjerujem Sanči i stvarno joj skidam kapu...
Isto kao što mi je na Bjelolasici s onim noćnim traženjem otvorila oči tako je i sada
Ja stalno za nju mislim da je lošija nego što je...
Back to top Go down
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6053
Registration date : 2009-03-10

GSS vježba Empty
PostSubject: Re: GSS vježba   GSS vježba Empty25/3/2009, 17:05

evo par slicica iz Slatine, opet ne znam da li ih mozete vidjeti...
https://www.facebook.com/album.php?aid=2017649&id=1080722113&l=0489336da1
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Sponsored content





GSS vježba Empty
PostSubject: Re: GSS vježba   GSS vježba Empty

Back to top Go down
 
GSS vježba
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» 14. godišnja vježba HUOPP 2009.
»  18. GODIŠNJA VJEŽBA HUOPP 2010
» Terenska vježba "Orao 2012"
» HGSS Gospić - vježba
» HGSS državna potražna vježba

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Spasioci KOSSP Zagreb :: Novosti :: Vježbe i tabori-
Jump to: