Spasioci KOSSP Zagreb
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Spasioci KOSSP Zagreb

Ekipa spasilačkih pasa KOSSP Zagreb
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 Ispiti za vodiče 2009.

Go down 
AuthorMessage
Mirela
Dođi da te čiko spasi
Mirela


Number of posts : 812
Points : 6413
Registration date : 2009-03-10

Ispiti za vodiče 2009. Empty
PostSubject: Ispiti za vodiče 2009.   Ispiti za vodiče 2009. Empty27/3/2009, 16:29

Evo, sad smo nekako stavili zadnje godine kao jedne članke i dalje možemo priheftati sve one koji izlaze kao zasebne članke.

Tako i ovaj o nedavno završenim ispitima za vodiče. Fotkice ćete uskoro moći vidjeti u časopisu Very Happy

SEMINARI I ISPITI ZA VODIČE SPASILAČKIH PASA

Prema Ispitnom pravilniku Hrvatskog kinološkog saveza za provjeravanje znanja spasilačkih pasa i vodiča, prije polaganja bilo kakvog ispita sa psom, kao uvjet za izdavanje radne spasilačke knjižice, vodič mora zadovoljiti neke uvjete.
Spasilački tim kojeg čine vodič i njegov pas prije svega je ipak tim, a timsko ponašanje zahtjeva otprilike jednak ulog energije. Svi mi prema svojim vjernim lajavcima često imamo visoka (ponekad i previsoka) očekivanja. Stoga mi se ponekad poštenim čini zauzvrat dati bar malo više s naše strane. Naravno da poštenje prema psima nije razlog ovim ispitima no... Gledajući kako se psi ponekad silno trude udovoljiti našim zahtjevima; gledajući kako ulažu silnu energiju u ono što bismo htjeli, puno puta mi na pamet padne kako je baš dobro što i mi moramo pokazati jednaki žar i naučiti nešto novo kako bismo dostojno predstavljali onaj ljudski faktor spasilačkog kinološkog tima.

Stalna sudjelovanja na nacionalnim ali i međunarodnim ispitima, natjecanjima, vježbama, taborima te pravim spasilačkim akcijama, pokazala su nam da je znanje s ovih ispita za vodiče zaista nužno. Pogotovo se to odnosi na razne vježbe i timska natjecanja gdje se stalno iznova i iznova provjeravaju ova znanja kako bi pripremljenost spasilačkih timova bila na odgovarajućoj razini. Naravno da nikad nije savršeno i naravno da prostora za stalna usavršavanja uvijek ima te tu "posao" nikad nije gotov.

Pa, prisjetimo se malo o kojim se to ispitima radi i čemu zapravo služe...

Prva pomoć unesrećenom i Prva pomoć psu
Potreba za poznavanjem prve pomoći unesrećenom je nešto za što se nadamo da nećemo često imati priliku primjenjivati. Svejedno, moramo poznavati osnovne postupke pružanja prve pomoći poput oživljavanja, zbrinjavanja raznih krvarenja, imobilizacije, postupka u slučaju trovanja, ugriza raznih životinja, šoka itd.
Često je baš unesrećenom potrebno pružiti pomoć no može se desiti i da sam vodič psa doživi nezgodu. Prvo pravilo prilikom spašavanja jest da spašavanje ne smije ugroziti živote onih koji spašavaju i to se ne događa tako često, no realnost je takva da ponekad i spašavatelj zatreba pomoć. Već sam nekoliko puta bila svjedokom da se u treningu desila neka ozljeda vodiča i dobro je znati što u tom trenu postupiti.
Sve ovo vrijedi i za naše pse. Pa i više jer psima ne možemo objasniti sve opasnosti kojima ih izlažemo. Iako te opasnosti svodimo na najmanju mjeru, one ipak postoje i ne možemo ih izbjeći. Najčešće povrede pasa tipa porezotine dešavaju se prilikom rada na ruševini te tu treba posvetiti najviše vremena u pripremi ruševine za trening. U stvarnoj situaciji nastoji se osigurati da ruševina ne predstavlja opasnost za pse no ništa na ovome svijetu ne može se 100% predvidjeti pa tako niti ovo. Opasnost zaista postoji koliko god se mi osigurali od nje. Hitnost reakcije često je od krucijalnog značaja i o brzini pružanja prve pomoći može ovisiti i život psa.


Opasnosti u ruševinama i Opasnosti u prirodi
Da bi izbjegli sve već navedene nepotrebne povrede , a ako ništa drugo da bi ih sveli na najmanju moguću mjeru te da bi bili što efikasniji u našoj potrazi, moramo poznavati sve opasnosti koje nas mogu vrebati ali i poznavati materiju kojom se bavimo. Na primjer, po tipu ruševine koji vidimo, možemo zaključiti i gdje je najveća vjerojatnost pronalaska unesrećenih pa su nam ova znanja više nego dragocjena. Moramo poznavati i razna standardizirana INSARAG (International Search and Rescue Advisory Group) pravila i simbole dogovorene na međunarodnoj razini kako bi rad na ruševini tekao fluentno, sigurno i razumljivo za sve spasilačke timove.
Tražimo li u prirodi i tu postoji niz pravila kojih se moramo pridržavati. Osobito pretražujemo li neku lavinu koja je najopasniji vid pretrage u prirodi jer uvijek postoji opasnost od novog zasipanja snježnim pokrivačem. Kombinacija pasa, sondiranja i lavinskog detektora podrazumijeva i znanje služenja svime time.

Osnove alpinizima
Desi li se neka prirodna prepreka koju treba prijeći, bilo ona na ruševini ili u prirodi, poznavanje osnovnih alpinističkih tehnika pomoći će nam da bezbolno savladamo sve zadatke pred nama. Sigurno zavezivanje opreme na ljude i pse, socijalizacija i jednih i drugih na visinu, podizanje i spuštanje pomoću užadi neki su od primjera korisnosti poznavanja alpinističkih tehnika.

Osnove orijentacije i topografije
Da se ne bi desilo da spasilački tim postane onaj ugroženi kojeg se traži, potrebno je znanje orijentacije i topografije. Zaslugom moderne civilizacije danas postoji GPS. GPS nije koristan samo u smislu orijentacije već ima i veliku ulogu u kasnijoj provjeri pretraženog terena. Nakon svake akcije okupljaju se svi spasilački timovi, unose se prijeđene rute svakog tima iz GPS-a u kompjutor i gleda se da li je pretraženo svo područje. Kao i svaka sprava, pa bila ona zadnja riječ tehnike, ni GPS nije svemoćan. Što ako zakaže baterija, što ako nema signala, što ako dođe do kvara...? Sve je moguće. Zato postoji ljudski mozak i znanje koje nam nitko ne može oteti. Poznavanje rada s kompasom i kartom omogućuje nam da se snađemo čak i u slučaju da sve zakaže.

Osnove psihologije i odgoja pasa
Kako bismo školovanje spasilačkog psa doveli na odgovarajuću razinu kojom ćemo ostvariti sve što smo si zacrtali, a time i svoj najveći cilj - dostojno pomoći - nužno je poznavati psa kao takvog te ovaj ispit služi upravo tome. Raznorodne kinološke discipline (poslušnost, prepreke i traženje) zahtjevaju kompletnu kinološku osobu i razumijevanje zašto se stvari dešavaju tako kako se dešavaju. Sve to uz puno ljubavi, truda i rada, doprinosi boljem razumijevanju, odnosu i radu čovjeka i njegovog spasilačkog psećeg suputnika.
U okviru ovog ispita je i poznavanje Ispitnog pravilnika.

Kao i za sve provjere u spasilačkom svijetu, i za ovu vrijedi pravilo da je ispit položen ako se zadovolji minimalnih 70% bodova.

Nakon polaganja svih ovih ispita, HKS tj. Povjerenstvo za rad spasilačkih pasa, izdaje radnu spasilačku knjižicu i time započinje put daljnjem napredovanju novog spasilačkog tima.

Pa, vratimo se sad malo unatrag ispitima za vodiče i pogledajmo rezultate ovogodišnjih...

Organizator seminara i ove godine je bio naš KOSSP "Zagreb" s predavačima:

Mladen Prlina - Prva pomoć unesrećenom
Zrinka Štritof - Prva pomoć psu
Ana Viller - Opasnosti u ruševinama
Petra Čović - Opasnosti u prirodi
Petra Čović - Osnove alpinizima
Dario Rocco - Osnove orijentacije i topografije i
Mirela Bosnar - Osnove psihologije i odgoja pasa.

Sami seminari su vrlo uspješno organizirani te Povjerenstvo pohvaljuje organizatora kao i sve predavače koji su zaista dali sve od sebe kako bi polaznike uputili u nova, korisna znanja.
No, kao i u nekad u školi, nakon prvih dodira s novim područjima, moramo biti svjesni da učenje zapravo tek započinje te da je ono cjeloživotni proces.

Ispitima je pristupilo 12 kandidata, 11 iz KOSSP-a "Zagreb" i jedan kandidat iz KD-a Radoboj.
Zbog vrlo hladnog vremena koje je pomaknulo seminare pa tako i ispite koji su se održavali vani na terenu (poglavito alpinizma), datumi i nekih drugih su se neminovno tome prilagođavali i mijenjali. No, to je sve u duhu spasilačkog rada i učenja u kojem ništa nije unaprijed određeno.
Kako na prvom roku svi kandidati nisu pokazali jednaku uspješnost, Povjerenstvo je svima izašlo ususret te organiziralo i drugi rok za neke ispite.
Također, zbog ovogodišnjeg većeg broja prijavljenih, bilo je neminovno da se ispit alpinizma održi u dva dijela.

Uspješnost je bila sljedeća:

Vrsta ispita Prolazak na prvom roku Prolazak na drugom roku
Prva pomoć unesrećenom svi kandidati /
Prva pomoć psu svi kandidati /
Opasnosti u ruševinama 5 kandidata iz KOSSP "Zagreb" 6 kandidata iz KOSSP "Zagreb"
Opasnosti u prirodi 9 kandidata iz KOSSP "Zagreb" 2 kandidata iz KOSSP "Zagreb"
Osnove alpinizima 5 kandidata iz KOSSP "Zagreb" 5 kandidata iz KOSSP "Zagreb"
Osnove orijentacije i topografije svi kandidati /
Osnove psihologije i odgoja pasa 7 kandidata iz KOSSP "Zagreb" 4 kandidata iz KOSSP "Zagreb"

Ove godine bio je prisutan zaista veliki broj polaznika seminara i ispita te se u budućnosti možemo nadati povećanju trenutnog spasilačkog kadra.

Interes za ovu spasilačku humanu kinologiju nešto je veći nego proteklih godina te zaista gajimo pozitivne nade da bi se broj spasilačkih pasa u budućnosti mogao podići na neku drugu, višu razinu.

Rad sa spasilačkim psom zahtjeva svojevrsnu kompletnost i rad na psu ali i samome sebi. Sve uvjete poput npr. polaganja ispita za vodiče zaista ponekad nije lako ispuniti i sve nabrojano traži veliku predanost i veliku posvećenost.
Jedini razlog zbog čega sve ovo radimo i zašto uopće postojimo je spašavanje - sve ostalo je nebitno. Zato je toliko važno da sve ovo znamo, zato je toliko važno da se neprestano usavršavamo u raznim područjima i da ne krenemo slučajno samo u sportskom smjeru, smjeru kojim bismo mogli krenuti zaboravimo li sva ova dodatna znanja. I da, znam da je teško, znam da traži odricanja, znam sve to. Znam da nakon polaganja ispita za vodiče slijedi težak (no ipak divan) put do polaganja prve licence jer traži kompletnog psa pa samim tim i kompletnog kinološkog vodiča.
No, ipak... spasioci su savršen spoj onoga što volim: rad sa svojim psom kojeg obožavam jer je posvećen svemu kao i ja, stječem razna znanja koja možda ne bih drugdje stekla, a svemu je kruna posvemašnji smisao koji je prije svega human. Ima li ljepšeg za nekog vlasnika psa, za nas kinologe, od svega ovog nabrojanog? U takvim trenucima sve ono teško se zaboravlja zbog postojanja jedne neraskidive timske veze u kojoj smo tim - pas i njegov čovjek.

I na ovom krajnjem mjestu htjela bih pozdraviti sve sadašnje i buduće spasilačke vodiče te im poželjeti sve ono najljepše u spasilačkom radu, a ukoliko im se dese i one lošije stvari (jer život je ipak nepredvidiv...), neka se samo sjete onog prvobitnog cilja zašto su krenuli u spasilački rad - radi spašavanja... sve je ostalo nebitno.
Back to top Go down
http://www.ljubimac.com/
 
Ispiti za vodiče 2009.
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» 5.9.2009. Ispiti traženja u prirodi - organizator SLO ERP KD OBALA-Koper
» 6.9.2009. Ispiti traženja u ruševini - organizator SLO ERP KD Krim - Ljubljana
» Spasilačka oprema za pse, vodice... LINKOVI
» ŠRK ispiti!?
» Ispiti HUOPP 17.-18.7

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Spasioci KOSSP Zagreb :: Novosti :: Članci-
Jump to: