Spasioci KOSSP Zagreb
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Spasioci KOSSP Zagreb

Ekipa spasilačkih pasa KOSSP Zagreb
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije

Go down 
4 posters
AuthorMessage
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6046
Registration date : 2009-03-10

IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty
PostSubject: IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije   IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty15/6/2009, 14:21

Za one koji ne znaju, ovaj produzeni vikend sam imala cast druziti se s GSS-ovcima iz cijele Europe i to na Velebitu What a Face Puna sam dojmova, ne znam od kud da pocnem...
ICAR je skracenica za International Commission for Alpine Rescue, a nas GSS je clanica ove komisije. Sudjelovalo je mislim 13 zemalja. 4 dana u Baskim ostarijama su se dogadjale prezentacije, prakticne i teorijske i svasta pametonga sam vidjela.
Zasad evo najinteresantnijeg...
Nas GSS, kao sto znate, radi uglavnom s belgijskim ovcarima i to vrlo uspjesno. Bilo je zanimljivo vidjeti da niti jedna druga zemlja nema medju spasiocima belgijance. Uglavnom su to labradori, borderi i njemacki ovcari. Bilo je malo rijeci o metodama rada i uglavnom se radi na slican princip kao kod nas - igra ili hrana. Ono sto je bilo posebno interesantno je kako radi ekipa iz Engleske - rade na kombinaciju lajanja i recalla. Naime, oni imaju relatino mali teren za koji su zaduzeni (jedan nacionalni park). Teren je livada s velikim kamenjem. Dakle, psu nije tesko kretati se, ali tesko ce vidjeti covjeka. Drugo, jako je vjerovito. Pa su oni skuzili da im najbolje odgovara da pas kad nadje markiranta laje na njega dok se ne umori. Postoji sansa da zbog jakog vjetra vodic to ne cuje. Kad je psu dosta lajanja vraca se natrag vodicu i laje na njega, pa opet trci do markiranta, pa opet laje na njega i tako dok vodic ne dodje. Zgodno! What a Face

Druga interesantna stvar su bile razlicite metode kako se izradjuje bringsel. Svicarci recimo imaju 150 lavinskim pasa + 30 u obuci affraid affraid affraid Question Question Exclamation Exclamation Za sume imaju 50 pasa i jos 40 u obuci. Pa si vi mislite What a Face Dobro, kod njih je to placeno, organizirano, jedan vodic (kojem je to posao), vodi i osposobljava vise pasa. Ali svejedno, ogroman pogon, jel da?! Uglavnom, oni rade sa 95% pasa na bringsel. Ako se neki pas pokaze iznimno glasan i lajav onda ga ostave da laje na mariranta. Cim pas pocne gubiti kontinuitet u lajanju, njuskati, zastajkivati s lavezima, odmah se prelazi na bringsel. O samim metoama mi se ne da pisati, mozda u nekom drugom topicu. Ali ovo mi je bas bilo jako interesantno.

U petak je nasa Mirela imala predavanje u ppt. Bilo je super, mislim da je rekla neke super ideje jer su me ljudi jos drugi dan nesto ispitivali u vezi toga kako mi radimo. Sve u svemu mastovito!

U subotu smo isli od Baskih ostarija do Ravog dabra pjesice s psima, tamo smo se malo odmorili i onda je pocela vjezba pretrazivanja po sektorima. Bilo je 9 vodica koji su pretrazivali sa psima, dakle 9 sektora. Sektori su bili oko 10 hektara, sto je po meni bilo puno previse za tako tezak teren. Da je prava akcija mislim da bi manji sektori koje se pretrazuju u manje vremena bili pouzdanije pregledani, ali ajde, ovako je bilo i prezivjeli smo Smile Ja sam isla kao pomoc Englezu koji se htio uvjeriti da je moguce da psa u trazenje vodi neki drugi vodic, ne njegov vlasnik. Pa je on vodio Sattve od Andreje. Pas je ionako imao komande na engleskom. Teren je bio strahovito tezak, za covjeka, a pogotovo za psa. Nagib terena je bio takav da si mogao jedva grabiti uzbrdo, a nizbrdo je bilo nemoguce ici nego cik-cak. Strasno. I na takvom terenu su jos bile stijene koje se nisu mogle preci nego samo zaobici (izlaskom iz sektora). Pas je radio, ali je bila preumorna i zapravo je bila oko nas relativno blizu. U jednom trenutku smo dosli na jedno malo otorenije mjesto, pas je odjednom pojurio i poceo lajati 50ak metara dalje uz brdo. Super je bilo vidjeti da pas motiviran i jos ima snage dugo lajati, jer nam je trebalo dosta do dodjemo do gore. Sve u svemu, bilo je tu rasprava da li bi bilo bolje da je vodic vodio svog psa, ali smo svi zakljucili da je pas ipak nasao, tako da je za nuzdu ovo moguca kombinacija.

Sto se tice nase komunikacije s GSSom, malo sam pricala s nekim ljudima i oni su izrazili potrebu da vise suradjujemo. U principu na ovakvim njihovim vjezbama se upoznajemo i upoznajemo medjosobno kakvi su nam nacini rada, pa je dobro da na vjezbe dodje sto vise ljudi da se nauce kako traziti s GPSom, kretati se po sektoru, kako se javljati u zapovjedno vozilo itd. Zasad je s nama u akcijama uvijek jedan spasitelj, ali bi bilo dobro da je on samo pratioc, a ne voditelj po sektoru (to ja mislim).

Eto, to je bio moj tok misli, nadam se ne previse konfuzan affraid Smile
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Suntya
Okorjeli Spasioc
Suntya


Number of posts : 265
Lokacija : Zagreb, Hrvatska
Points : 5790
Registration date : 2009-03-10

IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty
PostSubject: Re: IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije   IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty15/6/2009, 15:22

jupi, dakle prelazim na bringsel....Elena javi kako Very Happy

a kakva je Kira bila na tom terenu? Zar ona nije išla? Nisam dobro shvatila jer to Sattve našla ili što?
Back to top Go down
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6046
Registration date : 2009-03-10

IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty
PostSubject: Re: IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije   IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty15/6/2009, 15:26

Sattve je nasla, ali je bilo malo dogovaranja s njom jer bas nije kuzila engleza najbolje Smile A Kira nije trazila, jer sam ja htjela gledati kako drugi rade, pa sam isla kao pratnja.
A bringsel... to kad se vidimo, nije komplicirano, ali mi se ne da pisati What a Face
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Anaaa
Dođi da te čiko spasi
Anaaa


Number of posts : 362
Points : 5927
Registration date : 2009-03-10

IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty
PostSubject: Re: IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije   IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty16/6/2009, 09:08

Hvala Elena na ovako lijepom izvještaju lol!
Back to top Go down
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6046
Registration date : 2009-03-10

IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty
PostSubject: Re: IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije   IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty16/6/2009, 13:02

par slika... IKAR
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6046
Registration date : 2009-03-10

IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty
PostSubject: Re: IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije   IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty24/6/2009, 14:23

Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Mirela
Dođi da te čiko spasi
Mirela


Number of posts : 812
Points : 6406
Registration date : 2009-03-10

IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty
PostSubject: Re: IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije   IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty25/6/2009, 21:52

hvala Elena za lijepi info :-)
Back to top Go down
http://www.ljubimac.com/
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6046
Registration date : 2009-03-10

IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty
PostSubject: Re: IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije   IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty1/7/2009, 17:12

Evo, napokon i kratkog izvjestaja s IKAR radionice na webu:
http://www.kossp.hr/117.html
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Anaaa
Dođi da te čiko spasi
Anaaa


Number of posts : 362
Points : 5927
Registration date : 2009-03-10

IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty
PostSubject: Re: IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije   IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty1/7/2009, 22:25

Predlažem da Petra, Elena i Božena u 9. mjesecu (ili kada im već odgovara) jedan dan vikenda održe predavanja na temu vježbi i simpozija na kojima su sudjelovali u ime Kluba.
Super je sve ovo čitati na forumima no ipak mislim da je kvalitetnija predaja znanja u vidu predavanja cyclops
Back to top Go down
Mirela
Dođi da te čiko spasi
Mirela


Number of posts : 812
Points : 6406
Registration date : 2009-03-10

IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty
PostSubject: Re: IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije   IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty1/7/2009, 22:28

Anaaa wrote:
Predlažem da Petra, Elena i Božena u 9. mjesecu (ili kada im već odgovara) jedan dan vikenda održe predavanja na temu vježbi i simpozija na kojima su sudjelovali u ime Kluba.
Super je sve ovo čitati na forumima no ipak mislim da je kvalitetnija predaja znanja u vidu predavanja cyclops

apsolutno se slažem, to i jest smisao svih slanja na sve to: prijenos informacija na sve cheers
Back to top Go down
http://www.ljubimac.com/
Sponsored content





IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty
PostSubject: Re: IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije   IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije Empty

Back to top Go down
 
IKAR ICAR Dog Handler Workshop Baške Oštarije
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Baske Ostarije tabor

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Spasioci KOSSP Zagreb :: Novosti :: Vježbe i tabori-
Jump to: