Spasioci KOSSP Zagreb
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Spasioci KOSSP Zagreb

Ekipa spasilačkih pasa KOSSP Zagreb
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.

Go down 
+10
Trči s vukovima
Asuma
Bruna
elena
Tanja
hazakoal
Suntya
Bozena
visnja
Anaaa
14 posters
AuthorMessage
Anaaa
Dođi da te čiko spasi
Anaaa


Number of posts : 362
Points : 5949
Registration date : 2009-03-10

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty9/8/2009, 21:37

U 15.10h zaprimili smo poziva GSSa Zagreb za sudjelovanjem u akciji spašavanja. Mjesto sastanka bilo je u 16h parkiralište na okretištu u Dubravi (vremenski je bilo vrlo knap ali naša uigrana ekipa izvrsno se snašla i uz manje kašnjenje od 2 minute naši zadnji članovi pojavili su se na mjestu sastanka).

Akciji su se od članova KOSSP-a Zagreb odazvali:
1. Božena Skoko i Dex
2. Nina Gregl i Brin
3. Ida Pristovnik i Rem
4. Petra Hajduković i Bix
5. Tibor Lugar i Mav
6. Ana Viller i Mona

Akciju je vodio član GSS-a Zagreb dr. Aleraj (Akac).
Ustanovilo se da tražimo gospođu staru 83 godine koje je nestala iz kuće dan ranije oko 16h. Gospođa je bila dobro pokretna s obzirom na godine ali je slabo vidjela. Pretpostavljalo se da su ju neki mještani vidjeli 200m dalje od kuće ali ni ta informacija nije bila sigurna. Odluka je bila da se podijelimo u tri ekipe i rasporedimo na terene na kojima je bila najveća vjerojatnost da bi gospođa mogla biti. Iako su članovi obitelji naglašavali da su tijekom jučerašnjeg i današnjeg dana detaljno pretražili taj teren u suradnji s policijom, lovcima i mještanima odlučeno je da ćemo ga ipak mi ponovno pretražiti i ta odluka se pokazala punim pogotkom.
Teren je bio dosta zahtjevan jer su neki dijelovi bili teško prohodni a time i teško pregledni. Točno u takvom dijelu terena nakon 20tak minuta akcije traženja Dex i Božena pronašli su gospođu zaglavljenu među granjem. Gospođa je bila živa i pri svijesti. Ostavit ću Boženi da opiše detalje kako je Dex označio pronalazak osobe jer vrlo je poučno za nas ostale budući da se Božena fenomenalno snašla.

Sa takvim završetkom akcije sreći nije bilo kraja, GSS ekipa je prenjela gospođu do terenskog vozila koji ju je prevezao do ceste gdje ju je dalje preuzela ekipa Hitne pomoći. Obitelj i svi mi ostali bili smo presretni. Božena ipak vjerujem da je najsretnija te da joj je ovaj događaj bio nagrada za sav njezin uložen trud u rad s Dexom ali i u školovanje sebe kao vodiča spasilačkog psa.
Bravo Božena i Dex i drago mi je da će uz vašu pomoć jedna gospođa i njezina obitelj noćas moći mirno spavati cheers
Back to top Go down
visnja
Newbie Spasioc



Number of posts : 44
Points : 5584
Registration date : 2009-03-15

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty10/8/2009, 07:41

Bravo Božena, bravo Dex cheers

a bravo i za cijelu našu ekipu koja se okupila u tako kratkom roku, vjerujem da je za "nove" vodiče i njihove pse to bilo nezaboravno iskustvo Very Happy
Back to top Go down
Bozena
Dođi da te čiko spasi
Bozena


Number of posts : 400
Points : 5957
Registration date : 2009-03-11

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty10/8/2009, 11:38

Možda gospođa i njena obitelj jesu mirno spavali noćas, no meni san nije dugo dolazio na oči... Tek kad sam došla kući mi je sve "došlo do glave" te me obuzeo neopisivi osjećaj sreće i zadovoljstva... I love you

Tim više što smo u akciju krenuli doslovce nakon povratka iz višesatne šetnje Žumberkom, umorni, tako da je entuzijazam oko akcije, za nas dvoje, bio umjereno do nizak Rolling Eyes

Ali, krenimo mi sa pričom kako je to izgledalo iz našeg kuta...

Naš tim, koji se sastojao od 4 GSS-ovaca, Nine i mene sa psima, odlučio je pretražiti dio šume pokraj koje je gospođa zadnji put viđena. Lijepo smo se raporedili: na lijevom putu s vanjske strane šume je bio gss, Nina uz lijevi unutarnji rub, gss po sredini, ja s Dexom uz unutarnji desni rub, te opet gss na putu uz desni vanjski rub šume.

Ulazimo u šumu, puštam Dexa uz jedno "idi traži" te nekoliko "njuši, njuši", on spušta nos i počne provjeravati tlo oko sebe. Kad sam bila sigurna da se bacio u koliko-toliko koncetrirano njuškanje, puštam ga da radi svoj "posao", a ja upotrijebim svoj par očiju za traženje i praćenje terena te osmišljavam kako svojim kretanjem što pametnije pretražiti taj dio šume.

Odlučila sam se ne držati točno sredine između gss-a s moje lijeve i desne strane, već bliže desnoj strani šume, budući da se tamo nalazilo cijelo dužinom, teško prohodno i nepregledno žbunje te jarak jednako neprohodan koji je dijelio šumu od puta na kojem su bili gss-ovci. Ta odluka mi se činila dobrom iz nekoliko razloga:
imala sam umornog psa, koji se nije više od 20-30m udaljavao od mene pa bi bilo pametnije da ga vodim bliže žbunju da lakše skupi miris, a s lijeve strane je bila otvorenija i preglednija šuma,
u odnosu na put kojim su se kretali gss-ovci, ja sam se nalazila na povišenijem mjestu pa sam imala bolji pregled nad tim žbunjem,
prisjetila sam se gss-ovih predavanja sa vježbi:"u velikom broju slučajeva, osobe koje se promaše, su u rubnim dijelovima terena koji su teško prohodni i za koje ljudi uvijek misle "ma, onaj do mene će to pogledati....".

U nekoliko navrata sljedećih 10-15min sam vidjela Dexa da zaista intezivno njuška i malo krivuda šumom. On nastavi naprijed u poprilično gusto žbunje, a ja skrenem malo udesno pogledati bolje još jedan gusti dio.

U jednom trenutku on iz svojeg žbunja izleti kao iz topa ispaljen. Ja ga gledam šta izvodi i budući da mu je prvi izraz lica bio kao da ga je netko "pecnuo" mislim se:"vjerojatno je naletio na divlju životinju (nebi bilo prvi put, prije nekoliko god, isto u akciji, dva jelena su nas zaskočila iza leđa Shocked ), upao u koprive ili se neka grana srušila pokraj njega...".
No, u tim situacijama ,gdje ga nešto prestraši, on obično nastavi dalje po svojem, no ovaj put on dolazi k meni s pogledom u očima koji govori "Božena!!!!! Gle!!!" te se okreće prema žbunju napet i uši pozorno usmjerene naprijed. Inače taj pogled zna imati u ruševini kad mu je markirant nedostižan iz ovog ili onog razloga pa "zove" mene u pomoć, ali i kad želi uhvatiti neku mačku koje se boji pa želi da je ja sredim skupa s njom... Smile Iz svega navedenog zaključujem da je tamo neka divlja životinja, a kako mi nije svejedno da li ću naletjeti na nekakvu ludu divlju svinju ili kakvog drugog kopitara, pokušavam njega nagovoriti neka ode tamo i neka istjera to "nešto". No, ne da se Dex naprijed bez mene Rolling Eyes , ali niti ne odustaje od signalizacije "tamo je nešto"... Skupim ja hrabrosti, zađem u žbunje malo, pa malo dublje, pa vidim jarak u žbunju, pa nešto bijelo u jarku i kad dođem bliže, shvatim da se radi o gospođi koju tražimo Exclamation

U tom trenutku u meni je prošla 1001 emocija: iznenađenje, strah, uzbuđenje, nevjerica, panika, radost,... dozovem ostale, spustim se do nje u jarak, primim je i pridržavam dok se ggs-ovci ne skupe, pomognem podignuti je na njihove ruke te s Ninom na putu do vozila razgrčem put od trnja i granja da im ju je lakše iznijeti na čistinu... I love you

Eh sad, nama kao vodičima spasilačkih pasa, vjerojatno je najzanimljivija Dexova reakcija Laughing
Kad prevrtim film natrag, situacija iz njegove perspektive je vjerojatno ovakva: gospođa nije ležala, već je stajala, pri svijesti i grčevito se držala za granje oko sebe (barem ja sam ju takvu našla). Kako je skoro pa slijepa, ima širom otvorene oči i praktički gleda u vas, a ne vidi vas. Budući da je dosta niska, a nalazila se u jarku, Dex kad je došao do nje, vjerojatno se našao lice u lice s njom što ga je prestravilo zbog njenih širom otvorenih očiju te izbezumljenog lica koje u njega direktno gleda... Uglavom, ništa ni približno slično s čime bi se inače tijekom treninga ili ispita susreo... Srećom, zna on iz ruševina da ću ja dovršiti ono što on započne Laughing

No, upravo u ovakvim situacijama spasilački tim (vodič + pas) poprima svoje puno značenje, da se međusobno nadopunimo i potpomognemo Very Happy

Ali od velike pomoći je bilo to što smo gospođu počeli tražiti 24h nakon nestanka, što je velika prednost u odnosu na uobičajeni scenarij od 3 dana nakon nestanka. Nadam se da će ovako uspješno riješena akcija biti poticaj da nas i u buduće pozivaju u što kraćem vremenskom periodu kada su šanse svima veće, i nama i unesrećenima.
Back to top Go down
Suntya
Okorjeli Spasioc
Suntya


Number of posts : 265
Lokacija : Zagreb, Hrvatska
Points : 5812
Registration date : 2009-03-10

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty10/8/2009, 12:36

svaka čast Božena, čestitke cheers cheers
Back to top Go down
hazakoal
Dođi da te čiko spasi
hazakoal


Number of posts : 346
Age : 41
Lokacija : Velika Gorica
Points : 5893
Registration date : 2009-03-25

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty10/8/2009, 13:08

Bravo Božena i Dex!!! Smile cheers cheers cheers
Back to top Go down
Tanja
Okorjeli Spasioc



Number of posts : 201
Age : 48
Lokacija : Zagreb
Points : 5773
Registration date : 2009-03-21

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty10/8/2009, 13:22

Baš mi je drago Božena Very Happy ! Čestitam i tebi i Dexonji cheers ! Dobro da si ga tako pročitala. I da ti je bio dovoljno blizu. Ja sam u prvoj akciji u koju sam išla skužila da se Miška čudno ponaša oko jednog mjesta, ali bila je predaleko da vidim što se događa i nikad nisam saznala da li je zaista već bila kod osobe koju smo nešto kasnije pronašli, ili ne. Ovako kad ti je pas blizu možeš ga točno vidjeti što radi i koja je lokacija izvor interesa Smile . Očito se moramo više pozabaviti time da psi laju na sve koje nađu, a ne samo na markirante koji sjede ili leže, to stvarno može dobro doći. Meni je davna želja naučiti pse da se ne obaziru ako markirant vrisne kad ga nađu Wink . A čak uza sve to, opet najviše leži na vodiču - da pročita psa kad ovaj neočekivano odreagira, a ti si to odradila super Cool .
Back to top Go down
http://www.conmaige.hr
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6068
Registration date : 2009-03-10

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty10/8/2009, 14:07

Svaka cast Bozena i Dex! Strasno mi je drago bas zato se se radi o Dexu, velika je to potvrda Very Happy Tesko je smisliti sve moguce scanarije za pronalazak osobe, sto bi se moglo dogodili, ali cinjenica je da ako je covjek ziv da ce psu nesto pricati kada ga ovaj nadje, pa bi mogli bar na tome poraditi...
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6068
Registration date : 2009-03-10

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty10/8/2009, 14:55

Evo, premjestila sam topic u novu kategoriju, Akcije...
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6068
Registration date : 2009-03-10

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty10/8/2009, 14:56

Bozena, mozes napisati neki kratki report za klupski web? Jel postoji ikakve fotografije s akcije?
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Anaaa
Dođi da te čiko spasi
Anaaa


Number of posts : 362
Points : 5949
Registration date : 2009-03-10

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty10/8/2009, 14:59

Par fotki "neke" rezolucije su u mom mobitelu i sigurno će poslužiti za izvještaj Wink
Back to top Go down
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6068
Registration date : 2009-03-10

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty10/8/2009, 15:05

oo, sjajno! javim ti kad dobijem neki izvjestaj da mi ih posaljes! Smile
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Bozena
Dođi da te čiko spasi
Bozena


Number of posts : 400
Points : 5957
Registration date : 2009-03-11

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty10/8/2009, 15:19

elena wrote:
Bozena, mozes napisati neki kratki report za klupski web? Jel postoji ikakve fotografije s akcije?

ok!
Back to top Go down
Bruna
Newbie Spasioc
Bruna


Number of posts : 33
Points : 5575
Registration date : 2009-03-12

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty10/8/2009, 16:09

Bravo! Laughing
Back to top Go down
Asuma
Dođi da te čiko spasi
Asuma


Number of posts : 327
Points : 5886
Registration date : 2009-03-18

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty10/8/2009, 16:39

cheers
Back to top Go down
Trči s vukovima
Spasioc u usponu
Trči s vukovima


Number of posts : 74
Points : 5623
Registration date : 2009-03-15

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty10/8/2009, 16:42

Svaka čast Božena i Dex cheers cheers cheers
Back to top Go down
Mirela
Dođi da te čiko spasi
Mirela


Number of posts : 812
Points : 6428
Registration date : 2009-03-10

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty11/8/2009, 22:53

Svaka čast! Mora da je mrak osjećaj I love you
Back to top Go down
http://www.ljubimac.com/
Willie
Newbie Spasioc
Willie


Number of posts : 27
Points : 5570
Registration date : 2009-03-12

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty12/8/2009, 00:16

bravo, super odrađeno cheers
Back to top Go down
Lisa
Ja bi bio Spasioc



Number of posts : 1
Points : 5387
Registration date : 2009-08-12

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty12/8/2009, 19:25

Čestitke Boženi i Dexu!!! Baš ste pravi team Very Happy
Back to top Go down
tomislav
Ja bi bio Spasioc
tomislav


Number of posts : 13
Points : 5425
Registration date : 2009-07-17

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty13/8/2009, 22:09

Jako mi je drago zbog tebe i Dexa Exclamation Exclamation Exclamation
Najbolja potvrda uloženog truda i nagrada za dosadašnji rad cheers cheers
Svaka čast i samo tako dalje.
Back to top Go down
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6068
Registration date : 2009-03-10

Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty18/8/2009, 17:19

Evo, izvjestaj s akcije je na webu, samo jos slicice fale! Smile
http://www.kossp.hr/120.html
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Sponsored content





Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty
PostSubject: Re: Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.   Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009. Empty

Back to top Go down
 
Spasilačka akcija - Sveta Helena 9.8.2009.
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Akcija u Podusedu 18.-19.10.2009.
» Akcija Medvednica (i Graberje)
» Akcija Krapina, 7.12.2010.
» Akcija u Novoselcu
» RADNA AKCIJA

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Spasioci KOSSP Zagreb :: Novosti :: Akcije-
Jump to: