Spasioci KOSSP Zagreb
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Spasioci KOSSP Zagreb

Ekipa spasilačkih pasa KOSSP Zagreb
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 Ispitni problemi

Go down 
+8
Mirela
Ida
Anaaa
Bozena
Darja
petra
Sara
elena
12 posters
Go to page : 1, 2, 3  Next
AuthorMessage
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6065
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty23/3/2009, 13:10

Nisam znala gdje bi ovo stavila, pa sam otvorila novu temu, mislim da cemo imati stosta za napisati ovdje. Dakle, mene jucer iznenadila jedna stvar koju sam prvi put cula (ubijte me ako svi znate za to osim mene Embarassed ). Naime, Matjaz mi je rekao da na ljestvama pas mora ne samo s prednjim nogama doci do zadnje precke, nego i sa zadnjima do predzadnje precke. Meni Kira uvijek napravi tako da jedna zadnja noga bude na predzadnjoj precki, a druga na onoj ispred. Dakle, iako su prednje noge dosle do kraja, nisam dobila sve bodove. Crying or Very sad
Nisam nikad razmisljala o tome, ali eto, dva puta kada mi je sudio sam dobila pola boda manje zbog toga. Tako da znate vi koji ste kao ja, koji nikad niste culi za to Smile Idem odmah to vjezbati! Ako opet zeznem stolove da imam koji bod vise Like a Star @ heaven
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Sara
Dođi da te čiko spasi
Sara


Number of posts : 384
Age : 44
Lokacija : Zagreb
Points : 5949
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty23/3/2009, 15:28

Ha, ha i mene je time iznenadio Shocked . Tko zna, mozda bismo presisali Lyn da smo znali da Matjaz to zeli Razz .

Inace, meni to do sad jos nitko na ispitu ili natjecanju nije zamjerio, a Cap je sa zadnjim nogama 100 % bio dalje od predzadnje sipkice, jer je em velik, em netalentiran za lojtre.
Back to top Go down
http://www.bordercollie.hr
petra
Okorjeli Spasioc
petra


Number of posts : 298
Age : 40
Points : 5855
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty23/3/2009, 15:49

To je njegov dodatak vježbi...u pravilniku to ne piše tako da...

'Vodič se sa psom zaustavlja na primjerenoj udaljenosti ispred prepreke i zauzima osnovni položaj. Na
vidnu i glasovnu naredbu „gore“ pas se mora uspeti po pristupnoj dasci i prijeći preko ljestvi isključivo
hodajući po letvicama, a ne po bočnim stranama ljestvi. Pas mora barem jednom nogom dotaknuti
zadnju letvicu.
Na kraju ljestvi vodič spušta psa s prepreke i on na glasovnu naredbu „uz“ mora zauzeti
osnovni položaj uz vodiča. Vodič može hodajući uz ljestve pratiti psa tijekom izvođenja vježbe, ali ne
smije dodirivati ni ljestve ni psa.'
Back to top Go down
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6065
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty23/3/2009, 15:50

Mora da su se Darja i on dogovorili! Suspect
Priznaj Darjo! Razz
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
petra
Okorjeli Spasioc
petra


Number of posts : 298
Age : 40
Points : 5855
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty23/3/2009, 15:51

Sara wrote:
, a Cap je sa zadnjim nogama 100 % bio dalje od predzadnje sipkice, jer je em velik, em netalentiran za lojtre.

...ali za razliku od Capa, Sara, moraš priznati da je čudno što Myfici to nije prirodni položaj, da su joj zadnje noge na predzadnjoj šipki, s obzirom na njene dimenzije lol! lol!
Back to top Go down
Darja
Dođi da te čiko spasi
Darja


Number of posts : 588
Points : 6254
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty23/3/2009, 16:01

elena wrote:
Mora da su se Darja i on dogovorili! Suspect
Priznaj Darjo! Razz

Čevapi čuda čine lol!
Back to top Go down
Sara
Dođi da te čiko spasi
Sara


Number of posts : 384
Age : 44
Lokacija : Zagreb
Points : 5949
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty23/3/2009, 16:09

[quote="petra ...ali za razliku od Capa, Sara, moraš priznati da je čudno što Myfici to nije prirodni položaj, da su joj zadnje noge na predzadnjoj šipki, s obzirom na njene dimenzije lol! lol![/quote]

Skroz istina, a bila bi ona i dodirnula tu predzadnju sipku da ju nisam skinula "prerano". Za razliku od Capa, Myfici lojtre nisu nikakav izazov i nema frke da ih napravi kako god suci zazele.
Back to top Go down
http://www.bordercollie.hr
Bozena
Dođi da te čiko spasi
Bozena


Number of posts : 400
Points : 5954
Registration date : 2009-03-11

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty23/3/2009, 17:25

ja sam čula za to negdje ili od nekoga, ali meni nikad nitko nije skinuo ni boda zbog toga (a dex nikad ne stavi zadnje dvije na predzadnju), pa sam izignorirala.
I zvučalo mi je kao da se netko "zaigrao" time jer sam pokušala zamislit njemačkog ovčara u tom položaju, i još jednom zaključila: glupost Rolling Eyes I dalje mislim da je to glupost...

Meni se čini da je taj IRO pravilnik dosta nedorečen, i da ima dosta sudaca sa poprilično čudnim stavovima i kriterijima. Ne znam da li se to našla neka kritična masa "manijaka" ili im pravilnik dopušta takve "slobode"...

U svakom slučaju, ja sam odabrala za sebe stav da ako se budem obazirala na svaku sitnicu koju pojedini sudac inzistira, a ona nije jasno definirana pravilnikom, te mi ne paše s obzirom na psa, neću se obazirati, pa makar pod cijenu bodova, jer nema smisla se "prilagođavat" svakom sucu. Zato, vodim se onim što je logično, u pravilniku i najbolje za mog psa. Čak sam jednoj sutkinji pri čitanju bodova ljubazno objasnila da prema pravilniku mi je dozvoljeno to i to napraviti (ALI, inače se ne smije prigovarati sucima, tako da ne pokušavate to kod kuće Surprised ), i čak mi je vratila taj bod natrag!
Inače, dokle može ići ta sudačka "zaigranost"? na vlastite uši sam čula razmišljanja jednog suca koji se premišlja da li je davanje psu vode na traženju nagrada ili ne... Rolling Eyes

kao i ova debilana sa davilicama širokih karika, što je takav korak u ramišljanju, ne prema naprijed, već prema natrag. Kad se svi samo sjetimo obediencea na kojem si mogao imati ogrlicu po volji ili uopće ne imati ogrlicu, hrana se dopuštala koristiti na treningu prije natjecanja, samo je morala biti u posudicama... I koji je bio rezultat: 70 izuzetno kulturnih natjecatelja i pasa pod apsolutnom kontrolom, nitko nije stavljao bodlje psu, nitko nije zmazao tepih ili čunjiće sa hranom... Ne znam kakva se to kultura ponašanja želi uvesti u spasioce kad nas ponekad tretiraju kao male debile.
Back to top Go down
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6065
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty23/3/2009, 17:41

Cuj, sve to je dosta nelogicno sto se radi na ispitu, a ne treba ti u stvarnoj akciji. Pocevsi upravo od tih karika. Ispit je isforsirana situacija u kojoj trebas funkcionirati prema nekim pravilima i s time se slazem. Da te nauci disciplini ili cemu vec Smile Ali ovo s vodom na trazenju mi je ludost, bas kao i onaj dio kada na jednoj prepreci psu smijes reci cekaj, a ne drugoj ne smijes. Doduse, vjerovatno postoji dobar razlog za to koji je svima logican osim meni scratch
Sve u svemu, meni se ne da raspravljati sa sucima u vezi takvih nekih stvari. Matjaz mi je rekao stvarno puno korisnih stvari, na sto da pazim, tako da sam se pomirila sa situacijom! Smile
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Anaaa
Dođi da te čiko spasi
Anaaa


Number of posts : 362
Points : 5946
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty23/3/2009, 18:35

Što se mene tiče Elena ja ti ne bi oduzela bodove na ljestvama Cool Eto i pored mene ovako blagog sudca Vedran je uspio jučer "uprskati" No

Inače neke nedoumice koje su se javljale na suđenjima IRO je probao opisati kako se trebaju suditi u ovom dokumentu tako da vam predlažem da se upoznate s njime:

http://www.iro-dogs.org/media/P/Pruefungsrichter_Leitfaden_E.pdf

Što se tiče ogrlice sa širokim karikama istina je da tako piše u pravilniku i da to nije izmišljotina nijednog sudca. Na svim ispitima vani takva ogrlica je "must have" i nema smisla za tu činjenicu žaliti se samim sudcima već ako vas smeta žalite se direktno u IRO office. Sudci samo rade svoj zadatak da sude prema pravilima. Tako da vam svima predlažem da nabavite te ogrlice i naviknete pse na njih a ne da plačete sudcima jedan dan prije ispita da vaši psi nisu naviknuti na rad s metalnom ogrlicom.
Back to top Go down
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6065
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty23/3/2009, 18:38

Ma nisam ni mislila reci bilo sto kao kritiku sucima, to je cisto do pravilnika. Ali tu ionako samo komentiramo, sumnjam da ce si neko dati truda pisati u IRO Razz Sto se mene tice, dok god postoji pravilnik iz kojeg ja sve mogu procitati meni je super Cool
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Darja
Dođi da te čiko spasi
Darja


Number of posts : 588
Points : 6254
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty23/3/2009, 18:48

Ja ću se držati stare provjerene, čevape u vrečicu .... i da vidis nema oduzimanja bodova gdje god psu noge bile Cool
Back to top Go down
Anaaa
Dođi da te čiko spasi
Anaaa


Number of posts : 362
Points : 5946
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty23/3/2009, 19:24

Ma ustvari sama sebi uskačem u riječi Embarassed
Što se tiče ogrlice činjenica je da piše u pravilniku da je obavezno imati ogrlicu širokih karika pa nam ne bi trebalo biti teško pridržavati se i tog praila iako nam nema smisla.

No isto tako je pisalo u pravilniku da se na nekim preprekama daju vizualne i verbalne komande pa su neki sudci inzistirali na tome te ako bi dao samo verbalnu komandu bez vizualne izgubio bi bodove No što nam je svima bilo totalno nelogično i na svjetskom prvenstvu kada je tako bilo suđeno "lomila su se koplja".
Zbog toga su IRO sudci prošle godine dobili uputu da ne smiju skidati bodove ako vodič da samo jednu naredbu (vizualnu ili verbalnu). Iskreno zbog silne frustracije što ne znam kako koji sudac očekuje da izvedem te prepreke ja ipak rađe radim po pravilniku i sada dajem vizualnu i verbalnu naredbu na svim mjestima u kojima to u pravilniku piše.

Tako da je stvarno najbolje da se svi što više držimo detalja iz pravilnika i nadamo se da sudac koji nam sudi nema neke svoje vlastite ideje kako bi vježba trebala biti izvedena afro
Back to top Go down
Bozena
Dođi da te čiko spasi
Bozena


Number of posts : 400
Points : 5954
Registration date : 2009-03-11

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty25/3/2009, 12:05

Anaaa wrote:

No isto tako je pisalo u pravilniku da se na nekim preprekama daju vizualne i verbalne komande pa su neki sudci inzistirali na tome te ako bi dao samo verbalnu komandu bez vizualne izgubio bi bodove No što nam je svima bilo totalno nelogično i na svjetskom prvenstvu kada je tako bilo suđeno "lomila su se koplja".
Zbog toga su IRO sudci prošle godine dobili uputu da ne smiju skidati bodove ako vodič da samo jednu naredbu (vizualnu ili verbalnu).

Izgleda da ipak, ako se ide na pravi način, može se napraviti korak naprijed Very Happy
Nisam zato da se diže "revolucija" za svaku šašavost u suđenju ili nelogičnost u pravilniku, ali stvari koje zaista nemaju smisla i koje ničemu ne vode mogu se i trebale bi se poboljšati.

Inače, ako smijem primjetiti, dok sam bila u šrk-u, koji isto tako ima svoje 3 discipline, nikada nismo imali nekakvih "nelogičnosti" u suđenju ili pravilnicima, ili da su se lomila koplja oko nečega Exclamation Znali smo za suce koji blaži ili stroži, i svaki sudac je imao svoj neki prostor u suđenju koji su svi poštivali, i nikada se nisu vodile neke polemike oko toga kao u spasiocima...

Vjerujem da je to zato jer šrk ima ipak puno dužu tradiciju i kroz vrijeme se raščistilo što treba, a što ne treba. Budući da su spasioci ipak među mlađim "sportovima", valjda se onda još sve kockice trebaju posložiti, kako u pravilnicima tako i u glavama sudaca i logici suđenja... Znači, bez brige, vrijeme će učinit svoje Smile
Back to top Go down
Ida
Dođi da te čiko spasi
Ida


Number of posts : 373
Age : 39
Lokacija : Velika Gorica
Points : 5947
Registration date : 2009-03-11

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty25/3/2009, 13:20

dobro da imamo vas mlade suce i stažiste koji će pridonjet toj (ne)revoluciji cheers
Back to top Go down
Mirela
Dođi da te čiko spasi
Mirela


Number of posts : 812
Points : 6425
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty25/3/2009, 16:41

Hmm da, ima u tom Pravilniku niz nekih nedorečenosti, pa čak i pravilnosti, koje treba iskorigirati.
Ima i čudnih stvari koje treba promijeniti.

No, ajde da kažemo da se oni u IRO-u trude popraviti to. Prije godinu dana su nam poslali upit da se javimo sa svim prijedlozima i Ana i ja smo napravili nekoliko punih A4 stranica tongue

Inače se spremaju neke cjelovite promjene koje će doći sigurno početkom iduće godine pa ćemo vidjeti koliko je toga iskorigirano.
O dijelu toga će se pričati na sastanku delegata u travnju pa vas izvjestim što je točno bilo.

Ovo sa ljestvama nije nigdje rečeno niti u jednom pravilniku i tu se ne bi smjeli skidati bodovi.

Metalnu ogrlicu osobno ne podnosim no dok je u pravilu, kao sudac to moram poštivati Rolling Eyes

Upute za suce imate prevedene na zadnjim stranicama Ispitnog pravilnika koji vam je Elena priheftala na Forum.

Ako imate kakvih pitanja, dajte tu pitajte pa da što bolje razjasnimo sve to kako biste bili što bolje pripremljeni za ispite.
Back to top Go down
http://www.ljubimac.com/
Bozena
Dođi da te čiko spasi
Bozena


Number of posts : 400
Points : 5954
Registration date : 2009-03-11

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty26/3/2009, 10:27

U svakom slučaju, svaka čast tebi i Ani na tih nekoliko A4 stranica prijedloga za poboljšanja cheers
Back to top Go down
Mirela
Dođi da te čiko spasi
Mirela


Number of posts : 812
Points : 6425
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty26/3/2009, 10:41

Bozena wrote:
U svakom slučaju, svaka čast tebi i Ani na tih nekoliko A4 stranica prijedloga za poboljšanja cheers

Wink

Inače, kratka informacija koju sam načula je da bi se ukinulo puzanje cheers (to valjda pod pritiskom svih živih), a da bi sjedi - lezi - stoj u hodu bilo u komadu. Nemojte me pitati kako jer samo to znam Wink

A za šume bi se povećalo područje i slalo bi se psa kako vodič želi (tako je bilo nekad davno). Vrijeme bi bilo kao na ruševinama.
Mislim da je to teže vodiču, a lakše psu i otvara mogućnost da prođu i psi koji nisu naj-naj.... i koji ne moraju biti usmjerljivi.

Lomim se malo oko toga da li je to ok jer mi se čini da je to više poput pravih akcija. No, s druge strane kažem - moglo bi se desiti da i vrlo prosječni psi budu na vrhu, a to mi nije nešto. Mislim da se neće vidjeti usmjerljivost i vodljivost psa...

Dosta će ovisiti o vodičevoj orijentaciji...

Na Svjetskom se već od ove godine neće moći probati teren poslušnosti i prepreka.
Razlog? Uopće ne želim komentirati - navodno nepoštenje prema psima koji rade na hranu pa su oni koji rade na igračku u prednosti affraid
Back to top Go down
http://www.ljubimac.com/
elena
Admin
elena


Number of posts : 480
Age : 44
Points : 6065
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty26/3/2009, 12:18

da, to mi je totalna glupost, s nemogucnoscu da probas prepreke... svasta!
Back to top Go down
http://www.kossp.hr
Tanja
Okorjeli Spasioc



Number of posts : 201
Age : 48
Lokacija : Zagreb
Points : 5770
Registration date : 2009-03-21

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty26/3/2009, 15:41

Moje iskustvo sa sucima (obedience, šrk, spasilačkim, rally..) je da su njihove konačne odluke uvijek podložne subjektivnoj procjeni, odnosno subjektivno zamišljenom idealnom izvedbom. Ni jedan pravilnik koji sam čitala nije toliko detaljno napisan da ne ostavi lufta te da ga svaka osoba koja ga čita ne može shvatiti na svoj način.

Za hodanje uz gledanje psa kod jednog suca dobim odličnu ocjenu, kod drugog nedovoljnu, treći mi kaže da pas ne smije lajati, četvrti pohvali njegov temperament i motivaciju, šestom je bitno da pas samo savršeno hoda uz mene i nikad se ne pomiče napred ni nazad i nije mu bitno da me pas uopće ne gleda, sedmog ne smeta poskakivanje i naguravanje uz vodiča nego to pohvaljuje... Sto ljudi sto ćudi... Na nama je da psa izradimo najbolje moguće, a prilagođavati se osobnim mušicama i ekscentričnostima pojedinih sudaca nema smisla, za par mjeseci ionako ćeš naletiti na drugoga i izgubiti bodove upravo na onome što si drilao zbog prvoga tongue .

Te neke općenite odluke kao ogrlica sa širokim karikama su mi bedaste i njih ima smisla probati mijenjati, ali ljude, njih nemreš mijenjati Wink .

Btw, ja nemam nikakvih problema s tom glupom ogrlicom, ali mi je kao što Božena veli, glupi razlog za njeno uvođenje. Inače, za ispit na kojem sam izašla u jesen sa Zvončekom nisam htjela posebno kupovati tu ogrlicu (kaj će mi za patuljka Laughing !), pa mi je sudac rekao da ne mogu pristupiti ispitu, tj. ako pristupim da će me morati diskvalificirati. A ja pitam jel mogu onda raditi bez ikakve ogrlice, budući da je smisao svega da nikako ne utječem na psa. Veli on ne, opet će me diskvalificirati. Pa gdje je tu logika i zdravi razum scratch Wink ? Na kraju smo mu omotali Eninu ogrlicu dva puta oko vrata, učvrstili je karabinerom i mali je bedak odradio ispit s pola kile željeza oko vrata. E to je prema pravilniku bilo prihvatljivo geek .
Back to top Go down
http://www.conmaige.hr
Mirela
Dođi da te čiko spasi
Mirela


Number of posts : 812
Points : 6425
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty26/3/2009, 15:44

A joj ne mogu zamisliti Zvončeka s tim lancima affraid
Back to top Go down
http://www.ljubimac.com/
Bozena
Dođi da te čiko spasi
Bozena


Number of posts : 400
Points : 5954
Registration date : 2009-03-11

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty26/3/2009, 17:03

Mirela wrote:

Lomim se malo oko toga da li je to ok jer mi se čini da je to više poput pravih akcija. No, s druge strane kažem - moglo bi se desiti da i vrlo prosječni psi budu na vrhu, a to mi nije nešto. Mislim da se neće vidjeti usmjerljivost i vodljivost psa...

Dosta će ovisiti o vodičevoj orijentaciji...

Pa ako promatramo psa i vodiča kao spasilački tim, a na ispitima na kojima pristupaju imamo rubrike za ocjenjivanje i rada vodiča i rada psa, onda bi po logici ova varijanta nova (stara) bila bolja i realnija.

Jer pas i vodič bi se trebali nadopunjavati, raditi kao tim... pa recimo:

jako smotani vodiči kojima je orijentacija slabija strana će se oslanjati na vodljivost i usmjerljivost psa i izabrati sebi rutu hoda tako da max iskoriste svog psa, a sebi pruže min mogućnost gubljenja po terenu Smile

a oni koji imaju malo "slabije" pse Wink, će svoje kretanje prilagoditi sposobnostima i jačim stranama svog psa, i svojim planom hodanja sebi i psu dati najveću šansu za uspjeh Smile

U svakom slučaju, to je win-win situacija, jedino je banana ako imamo lošeg psa sa smotanim vodičem Wink

Poanta, krajnji cilj je u što kraćem vremenskom roku pronaći sve unesrećene, a do tog cilja ima više puteva... 100 spasilačkih timova, 100 spasilačkih metoda Wink
Back to top Go down
Mirela
Dođi da te čiko spasi
Mirela


Number of posts : 812
Points : 6425
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty26/3/2009, 18:55

Bozena wrote:
Mirela wrote:

Lomim se malo oko toga da li je to ok jer mi se čini da je to više poput pravih akcija. No, s druge strane kažem - moglo bi se desiti da i vrlo prosječni psi budu na vrhu, a to mi nije nešto. Mislim da se neće vidjeti usmjerljivost i vodljivost psa...

Dosta će ovisiti o vodičevoj orijentaciji...

Pa ako promatramo psa i vodiča kao spasilački tim, a na ispitima na kojima pristupaju imamo rubrike za ocjenjivanje i rada vodiča i rada psa, onda bi po logici ova varijanta nova (stara) bila bolja i realnija.

Jer pas i vodič bi se trebali nadopunjavati, raditi kao tim... pa recimo:

jako smotani vodiči kojima je orijentacija slabija strana će se oslanjati na vodljivost i usmjerljivost psa i izabrati sebi rutu hoda tako da max iskoriste svog psa, a sebi pruže min mogućnost gubljenja po terenu Smile

a oni koji imaju malo "slabije" pse Wink, će svoje kretanje prilagoditi sposobnostima i jačim stranama svog psa, i svojim planom hodanja sebi i psu dati najveću šansu za uspjeh Smile

U svakom slučaju, to je win-win situacija, jedino je banana ako imamo lošeg psa sa smotanim vodičem Wink

Poanta, krajnji cilj je u što kraćem vremenskom roku pronaći sve unesrećene, a do tog cilja ima više puteva... 100 spasilačkih timova, 100 spasilačkih metoda Wink

Ma nije mi baš tako... nije u pitanju kako ću ja ocijeniti kao sudac, to mi uopće nije u pitanju.

Već mislim da će se moći izvući lošiji psi, a s druge strane uopće ne moraju niti pokazati usmjerljivost jer čovjek može faktički stajati na par mjesta i po starom poslati psa kojekud. Ako je malo bolje orijentiran u prostoru.

S druge strane, bolji pas može opako p........ ako mu je vodič loše orijentiran. Ma ne znam, to je ono što je prije bilo i kažem - to mi se čini realnije, a s druge strane nema zapravo realnosti na ispitu. Jedina je realnost par sati traženja kao u akciji, a to ne možeš napraviti niti na jednom ispitu jer vremena za to jednostavno nema.
Onda mi je bila bolja ova novija sadašnja varijanta gdje pas pokazuje maksimalnu vodljivost.
Back to top Go down
http://www.ljubimac.com/
Lacey
Newbie Spasioc
Lacey


Number of posts : 26
Age : 42
Lokacija : Novo mesto-Šentjernej
Points : 5558
Registration date : 2009-03-13

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty7/4/2009, 08:44

Hojla:)

I meni smeta puno stvari kod tih izpita..Evo..jedna koju ne razumijem je ova.. Recite mi, kao suci kad je apsolutni pad vodica i psa kad se radi vaja odlezavanje s ometanjem. Mislim na situacijo kad drugi par radi vjezbe, pa pas ide vise nego 2 metara ali nesto slicno i prode..jer cula i vidjela sam vec toliko objasnjenja da stvarno .... ???
Back to top Go down
http://www.pes.si
Mirela
Dođi da te čiko spasi
Mirela


Number of posts : 812
Points : 6425
Registration date : 2009-03-10

Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty7/4/2009, 12:11

Ne mora značiti da padne ako ne prođe tu vježbu. Ako su ostale ocjene super, može proći. To je 10 bodova, znači dobije 40. Ako je sve ostalo savršeno ima prolaz. Čak ima i 5 bodova za dodatno gubljenje.

Ne znam jesam li fulala tvoje pitanje... Question
Back to top Go down
http://www.ljubimac.com/
Sponsored content





Ispitni problemi Empty
PostSubject: Re: Ispitni problemi   Ispitni problemi Empty

Back to top Go down
 
Ispitni problemi
Back to top 
Page 1 of 3Go to page : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Ispitni pravilnik
» Tehnike rada
» Probavni problemi

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Spasioci KOSSP Zagreb :: Spasilački psi :: Rad sa psima-
Jump to: